The 2018 calendar year has ended, and here's a review of what took place in Wyoming High School Sports.

2018 had its share of moments, which would set the stage for 2019.

If we overlooked something, email: scores@wyopreps.com

Winter:

(Click on the various links to see stories)

Winter Season Coaches of the Year: Click here

Boys Basketball:

Final Standings

Results from State Tournaments: 4A and 3A...2A and 1A

4A: Campbell County beat Sheridan for the 4th time in the season.

3A: Buffalo prevailed in 2 OT's vs. Cody.

2A: Pine Bluffs beats Wind River for the 2nd time in 3 years.

1A: Kaycee wins first title since 1999, thanks to a buzzer beater vs. Burlington. (Video of buzzer beater)

Gatorade Boys Basketball Player of the Year: Trey Hladky - Campbell County

Girls Basketball:

Final Standings

Results from State Tournaments: 4A and 3A...2A and 1A

4A: Campbell County won their 2nd title in 3 years.

3A: Douglas goes undefeated.

2A: Sundance won their first title.

1A: Little Snake River won their first title since 2012

Gatorade Girls Basketball Player of the Year: McKinley Bradshaw - Lyman

4-Time All-State Honors: Madison Vinich - Kelly Walsh

Wrestling:

4A: Cheyenne East won their first title since 1965

3A: Star Valley 3-peats

2A: Moorcroft 6-peats

4-Time All-State: Trevor Jeffries - Thunder Basin

2 Wyoming wrestlers ended up winning All-American status in Folkstyle wrestling.

For the 2nd time in 3 years, Cheyenne Central grad Bryce Meredith (wrestling for the University of Wyoming) was runner-up at the NCAA Wrestling National Championship Tournament

Boys Swimming:

4A: Laramie would win their first title since 2011.

3A: Lander would 22-peat as champs.

4-Time All-State: Ty Conklin - Thunder Basin

Nordic Ski:

Laramie boys would win their first title in school history while the Jackson girls would 7-peat.

4-Time All-State: Liam McInroy of Laramie and Albert Steiner of Laramie.

Alpine Ski:

Jackson boys and girls sweep the team titles. The boys would 7-peat and win their 10th in 11 years, while the girls would 9-peat and win their 17th in 19 years.

4-Time All-State: Abby Walker - Jackson

Indoor Track and Field:

Laramie Boys (first since 2012) and Cheyenne Central girls (first since 2010) won the team titles. 6 State Records were set.

State Spirit: Click here

Spring:

(Click on the various links to see stories)

Spring Season Coaches of the Year: Click here

Boys Soccer:

Final Standings

Results from State Tournaments

4A: Natrona entered the state tournament as the bottom seed out of the west, and won their first title since 1996, by beating Cheyenne Central.

3A: Thanks to a short-handed goal in OT, Worland would win their first title and deny Star Valley their first.

Gatorade Boys Soccer Player of the Year: Patrick Marchal of Green River

Girls Soccer:

Final Standings

Results from State Tournaments

4A: Cheyenne Central won their first title since 2012, by beating Thunder Basin.

3A: Cody bested Worland again to repeat as champs.

Gatorade Girls Soccer Player of the Year: Lexi Pulley of Laramie (repeat)

4-Time All-State: Lexi Pulley of Laramie AND Casey Wasum - Worland

Boys Outdoor Track and Field:

Click here to see results from the state meet.

Team State Champs:

4A: Laramie (first title since 1996)

3A: Star Valley (3-peat)

2A: Lovell (repeat)

1A: Farson-Eden by 1/2 point (first title since 1998)

4-Time All-State: Jonathan Allred - Rocky Mountain

Gatorade Boys Outdoor Track and Field Athelte of the Year: Brodie Roden - Riverton

Girls Outdoor Track and Field:

Click here to see results from the state meet.

Team State Champs:

4A: Cheyenne Central (first title since 2008)

3A: Cody (9th title in 11 years)

2A: Big Piney (first title)

1A: Cokeville (3-peat, 4 of the last 5)

4-Time All-State: Kelly Moody - Sheridan, Erika Larsen - Cody, Janice Hall - Star Valley, Grace Tanner - Big Piney, Janetta Teichert - Cokeville

Gatorade Girls Outdoor Track and Field Athlete of the Year: Aubrey Frentheway - Cheyenne Central

Summer:

(Click on the various links to see stories)

Legion Baseball:

Final Standings

Results from State Tournaments

Cheyenne Post 6 defeated the Gillette Roughriders to 4-peat as AA State Champs and win their 16th in 18 years.

The Cody Cubs defeated the Cheyenne Hawks to win their 4th A-League State Title in 5 years, and for the fourth time in 5 years, finish as A-League Northwest Regional Runner-Ups.

Rodeo:

Video highlights of the 2018 High School National Finals Rodeo Short-Go

Other Summer Events:

Kevin Koile - wyopreps.com

Milward-Simpson Award Winners 2018: Haize Fornstrom of Pine Bluffs and Maddie Vinich of Kelly Walsh

Kevin Koile - wyopreps.com

2018 Wyoming Shrine Bowl: The North defeated the South 13-7.

Wyoming-Nebraska 6-Man Football Shootout 2018: The Wyoming All-Stars defeated Nebraska 16-14, to snap a 3-

Kevin Koile - wyopreps.com
Kevin Koile - wyopreps.com

game skid.

The Wyoming Basketball All-Stars lost all 4 games vs. Montana:

Boys Video Highlights at Sheridan

Girls Video Highlights at Sheridan

Boys Video Highlights at Billings

Girls Video Highlights at Billings

Mr. Wyoming Basketball 2018: Trey Hladky of Campbell County

Miss Wyoming Basketball 2018: Kristy Dick of Natrona

2018 Wyoming Coaches Association Hall Of Fame Inductees:

Chico Her Many Horses - Cross County and Track and Field

Bob Harms - Track and Field, Cross Country and Football

Jim Shaffer - Basketball, Football and Track and Field

Jeff Barkell - Volleyball

Wyoming Coaches Association All-Star Games:

Boys Basketball

Girls Basketball

Volleyball

Fall:

(Click on the various links to see stories)

Fall Season Coaches of the Year: Click here

Football:

Final Standings

Results from state tournament

4A: Natrona stops Sheridan's 4-peat bid and wins first title since 2014

3A: Star Valley beats Torrington to win 3rd title in 4 years.

2A: Buffalo tops Mountain View to win first title since 2005

1A: Big Horn goes undefeated and wins 2nd title in 3 years by running over Cokeville

6-Man: Farson-Eden wins first title ever and denies Burlington their first.

Football Gatorade Player of the Year: Parker Christensen - Sheridan

Volleyball:

Final Standings

Results from state tournament

4A: Kelly Walsh wins vs. Laramie to repeat as champs

3A: Lyman rallies from 2-0 deficit to beat Rawlins, win first title since 1994 and complete an undefeated season.

2A: Wright beats Pine Bluffs to win 4th title in 5 years.

1A: Cokeville sweeps H.E.M. to repeat as champs

4-Time All-State: Haedyn Rhoades - Douglas

Golf:

State Golf Meet results.

Team State Champs:

4A: Kelly Walsh boys (repeat) and girls (3-peat)

3A: Lander boys (repeat) and Torrington girls (first title)

2A: Thermopolis boys and Wright girls (repeat)

4-Time All-State: Jordan Malm - Torrington, Jocelyn Olson - Kelly Walsh, Caleigh Essert - Torrington, Alison Meredith - Moorcroft

Tennis:

State Tennis Tournament results.

Team State Champs: Cheyenne Central boys (first since 2009) and Jackson boys (first since 2002) tie...Cheyenne Central girls (repeat and 4 of the last 5)

4-Time All-State: Tessa Blough - Cody

Cross Country:

State Cross Country Meet results

Team State Champs:

4A: Evanston boys won first title. Natrona girls won first title since 1984.

3A: Jackson boys won first title since 2011, while Jackson girls won 4th title in 5 years.

2A: Saratoga/Encampment won 2nd title in 3 years. Thermopolis girls won first title.

4-Time All-State: Asefa Wetzel - Star Valley, MacKenzie Marler - Cheyenne East, Jordan Jones - Moorcroft.

Sydney Thorvaldson of Rawlins set a new course record at the state meet. She also won the Northwest Regional Meet, and placed 13th Nationally.

Girls Swimming:

State Girls Swimming Meet results.

Team State Champs:

4A: Laramie (repeat)

3A: Lander (3-peat)

4-Time All-State: Jenny Holwell - Campbell County

Miscellaneous Stories from 2018: The new 2-year reclassification cycle started for volleyball, basketball and outdoor track and field.