Following the long weekend, volleyball teams return to the court with more conference matches on the agenda.

There is at least one match each day for the rest of this week. Here’s a look at the schedule. Check back here for results as they come into WyoPreps.

Matches are listed by classification, then start time.

Tuesday, Sept. 8:

Class 1A

Guernsey-Sunrise at Glendo (conference match) – postponed due to power issues; the make-up date is 9/22/20

Final: Southeast 3 Lingle-Ft. Laramie 2: 23-25, 23-25, 25-23, 25-11, 15-12 (conference match)

Interclass

Final: 3A Wheatland 3 4A Cheyenne South 1: 25-22, 23-25, 25-23, 25-20

Final: 2A Rocky Mountain 3 3A Lovell 0: 25-14, 25-22, 25-20

Final: 3A Pinedale 3 2A Big Piney 0: 25-3, 25-13, 25-10

Final: 2A Greybull 3 1A Burlington 1: 25-19, 23-25, 25-23, 25-11

Final: 2A Moorcroft 3 1A Hulett 1: 25-11, 23-25, 25-18, 25-19

3A Rawlins at 4A Laramie – postponed due to weather; the make-up date is TBD

Final: 1A Meeteetse 3 3A Thermopolis 2: 25-19, 21-25, 25-11, 24-26, 15-9

Out-of-State Opponent

Final: 4A Jackson 3 Teton, ID 0: 25-15, 25-10, 25-15

4A Cheyenne East at Scottsbluff, 6:30 p.m. – postponed due to COVID precautions; the make-up date is TBD

Wednesday, Sept. 9:

Class 3A

Final: Mountain View 3 at Kemmerer 0: 25-14, 25-21, 25-16

Thursday, Sept. 10:

Class 4A

Final: Rock Springs 3 Green River 0: 25-14, 25-7, 25-14

Final: Kelly Walsh 3 Natrona County 0: 25-12, 25-23, 25-12

Final: Thunder Basin 3 Campbell County 2: 23-25, 25-23, 25-12, 18-25, 15-6 (conference match)

Class 1A

Final: Saratoga 3 Rock River 0: 25-21, 25-20, 25-22

Interclass

Final: 2A Shoshoni 3 1A Ten Sleep 0: 25-23, 25-20, 25-14

Final: 2A Sundance 3 3A Newcastle 0: 25-12, 25-14, 25-10

Final: 4A Jackson 3 2A Big Piney 1: 25-16, 15-25, 25-17, 25-18

Out-of-State Opponent

Final: 1A Upton 3 Newell, SD 1: 19-25, 25-19, 25-16, 25-10

Final: Cody 3 Red Lodge, MT 0: 25-10, 25-20, 25-13

Scottsbluff, NE at 4A Cheyenne Central, 6 p.m. – postponed due to COVID precautions; the make-up is TBD

Final: Harding County, SD 3 1A Hulett 2: 23-25, 25-17, 25-19, 20-25, 15-13

Friday, Sept. 11:

Class 4A

Final: #3 Kelly Walsh 3 Sheridan 2: 25-18, 23-25, 25-21, 22-25, 15-10

Class 3A

Final: #3 Mountain View 3 #4 Lander 0: 25-20, 25-22, 25-17

Final: Lyman 3 Worland 1: 25-20, 23-25, 25-14, 25-19

Powell at Kemmerer - match canceled

Lovell at #2 Pinedale - match canceled

Class 2A

Final: Glenrock 3 Big Horn 1 - 26-24, 13-25, 25-13, 25-17

Final: Glenrock 3 #3 Tongue River 0: 25-20, 25-21, 29-27

Final: Big Horn 3 #3 Tongue River 2 : 23-25, 25-15, 25-17, 14-25, 17-15

Final: Pine Bluffs 3 Lusk 0: 25-11, 25-11, 25-15

Class 1A

Final: Farson-Eden 3 Little Snake River 2: 18-25, 12-25, 25-18, 25-23, 15-13

Final: Saratoga 3 Encampment 0: 25-12, 25-20, 25-20

Final: Hulett 3 Midwest 0: 25-13, 25-17, 25-22

Final: #4 H.E.M. 3 Guernsey-Sunrise 0: 25-5, 25-8, 25-20

Final: #5 Meeteetse 3 Burlington 0: 25-14, 25-8, 25-11

Interclass

Final: 4A Evanston 3 3A Kemmerer 1: 25-14, 25-21, 20-25, 25-18

Final: 1A #2 Kaycee 3 2A Wright 1: 18-25, 25-19, 25-19, 25-23

Final: 1A #5 Meeteetse 3 2A Wind River 0:  25-12, 25-15, 25-16

Final: 3A Buffalo 3 2A Wright 1: 26-24, 24-26, 25-22, 25-19

Final: 4A #4 Cheyenne East 3 3A #1 Rawlins 2: 25-19, 21-,25, 25-18, 22-25, 15-9

Non-Varsity Opponent

Final: Wheatland Fresh 3 1A Glendo 1: 16-25, 25-23, 25-20, 25-14

Final: 3A Burns 3 Cheyenne Central JV 1: 25-14, 25-23, 21-25, 25-16

Final: 1A Little Snake River 2 Pinedale Soph. 0: 25-15, 25-23

Final: 1A Farson-Eden 2 Pinedale Soph. 1: 25-17, 26-28, 15-8

Saturday, Sept. 12:

Class 4A

Final: Campbell County 3 Cheyenne South 1: 25-21, 18-25, 25-22, 25-12

Final: #1 Laramie 3 #2 Thunder Basin 1: 25-16, 16-25, 25-22, 25-15

Final: Cody 3 Riverton 0: 25-17, 25-14, 25-13 (conference match)

Final: #1 Laramie 3 Campbell County 0: 25-20, 25-15, 25-12

Final: #2 Thunder Basin 3 Cheyenne South 0: 25-6, 25-11, 25-12

Class 3A

Powell at #2 Pinedale - match canceled

Lovell at Kemmerer - match canceled

Final: #5 Douglas 3 Wheatland 1: 25-20, 25-18, 21-25, 28-26 (Douglas Quad)

Final: Lyman 3 #4 Lander 1: 25-16, 25-9, 23-25, 25-19

Final: #3 Mountain View 3 Worland 1: 25-18, 25-20, 15-25, 25-22

Final: #5 Douglas 3 Newcastle 1: 25-14, 25-14, 20-25, 25-8 (Douglas Quad)

Final: Torrington 3 Thermopolis 0 - 25-12, 25-19, 25-15

Final: Wheatland 3 Newcastle 0: 25-19, 25-20, 25-19 (at Douglas Quad)

Final: Lyman 3 #1 Rawlins 1: 25-16, 24-26, 25-14, 25-21

Class 2A

Final: Riverside 3 Wind River 0: 25-16, 25-9, 25-14

Class 1A

Arvada-Clearmont at #3 Upton (conference match) - match moved to 9/25

Final: Rock River 3 Glendo 0: 25-13, 25-12, 25-9 (conference match)

Ten Sleep at #5 Meeteetse (conference match) - match canceled 

Final: Midwest 3 Dubois 0: 25-12, 25-17, 25-14

Final: Little Snake River 3 Encampment 0: 25-18, 25-16, 25-18 (conference match)

Interclass

Star Valley Dual Tournament: (subject to change)

Final: 1A #1 Cokeville 2 3A Kemmerer 0: 25-21, 25-13

Final: Sugar-Salem, ID 2 4A Evanston 0: 25-17, 25-16

Final: 4A #5 Star Valley 2 3A Kemmerer 0: 25-18, 25-14

Final: Sugar-Salem, ID 2 Star Valley JV 0

Final: 1A #1 Cokeville 1 4A #5 Star Valley 1: 25-23, 21-25

Final: 4A Evanston 1 3A #2 Pinedale 1: 25-22, 21-25

Final: 5th-place: 4A Evanston 2 3A Kemmerer 0: 25-19, 25-20

Final: 3rd-place: 3A #2 Pinedale 2 1A #1 Cokeville 0: 25-17, 25-23

Final: Championship - Sugar-Salem, ID 2 4A Star Valley 1: 25-22, 14-25, 25-21

Final: 2A Big Horn 3 3A Newcastle 0: 25-15, 25-21, 25-22 (at Douglas Quad)

Final: 3A Buffalo 3 1A #2 Kaycee 2: 25-11, 26-24, 13-25, 18-25, 15-13

Final: 3A Wheatland 3 2A Big Horn 2: 25-23, 19-25, 25-12, 22-25, 15-7 (Douglas Quad)

Final: 2A Shoshoni 3 3A Lovell 1: 23-25, 25-21, 25-20l 25-14 (at Burlington)

Final: 2A Shoshoni 3 1A Burlington 0: 25-11, 25-17, 25-12

Final: 2A Riverside 3 1A #4 H.E.M. 1: 25-15, 20-25, 26-24, 27-25 (at Wind River)

Final: 3A #5 Douglas 2 2A Big Horn 0: 25-15, 25-14 (Douglas Quad) - shortened due to lateness

Final: 1A #4 H.E.M. 3 2A Wind River 0: 25-10, 25-21, 25-18

Enter your number to get our free mobile app